Med oreščki so tudi orehi, ki imajo številne koristi za zdravje in so nepogrešljivi tudi v kulinariki.

Vsebujejo številne vitamine in minerale in delujejo kot antioksidanti. Vsebujejo tudi omega 3 maščobne kisline, ki zmanjšujejo tveganje za bolezni srca in ožilja. Znižujejo slab holesterol in zmanjšujejo vnetja v telesu. Že od nekdaj so jih uporabljali za zdravje in zaradi njihove oblike so tudi hrana za možgane. Izboljšujejo spomin in pospešujejo cirkulacijo v možganih. Delujejo dobro na prebavo zaradi vsebnosti vlaknin. So zelo kalorični in s tem pomagajo tudi pri hujšanju saj povečujejo občutek sitosti. Za večino zdravstvenih trditev so opravljene študije, ki dokazujejo kako so orehi učinkoviti. Pomagajo tudi pri obvladovanju sladkorne bolezni tipa 2. Poleg vseh ostalih snovi vsebujejo orehi še polno vitaminov in mineralov. To vitamini b kompleksa in c vitamin ter minerali mangan, baker, cink, magnezij in fosfor. So pa orehi tudi nepogrešljivi v kulinariki. So ena glavnih sestavina slovenske tradicionalne sladice orehove potice. Iz orehov pridelano olje je zdravo za kožo kot za uživanje. Priporočeno je uživanje domačih lokalnih orehov, ki ne vsebujejo pesticidov.

Vsako jutro naj bodo orehi za zajtrk

Študije so pokazale, da je najbolj zdravo uživanje orehov v jutranjih urah za zajtrk. Takrat se največ absorbira omege iz orehov, ker skozi ves dan ugodno vpliva na ožilje. Paziti moramo, da ne pretiravamo s količino, pest orehov je zadosti za zdravje, paziti moramo, da nimamo alergij. Shranjevati jih moramo v neprodušni posodo do šest mesecev v temnem in hladnem prostoru zaradi vsebnosti omege, ki s lahko hitro pokvari, saj pride lahko do žarkosti, v skrinji pa jih lahko hranimo do enega leta. Zdravniki priporočajo uživanje orehov vsaki dan eno pest ali sedem orehov. Preprečujejo tudi demenco in skrbijo za normalen tlak.

Pri moških skrbijo za plodnost saj imajo veliko vsebnost vitamine E. Drevo orehovec raste po vsej Sloveniji razen v mrzlemu Alpskemu svetu.